Historia monki butów rozpoczęła się wraz z opowieściami o mnichach, ponieważ niektóre źródła podają, że wymyślili je właśnie mnisi mieszkający w Alpach. By ułatwić sobie dopasowanie butów, a także, by się je łatwo wkładało i zdejmowało, wymyślili te sławne paski z klamerkami.

Dalszy ciąg legendy mówi, że pewien brytyjski dżentelmen zauważył monki buty u mnichów i postanowił zamówić sobie podobne u swojego szewca. I od tamtej pory jego obuwie robiło prawdziwą furorę. Tak to niby się zaczęło, jednak bez względu na historię, dziś już wiemy, że monki buty z tej strony zaliczane są do jednych z najczęściej wybieranych modeli. Od lat nie gaśnie też ich popularność.

Jak najlepiej wybrać monki buty?

Podstawową decyzją jest to, czy zależy nam na monkach z jednym, czy z dwoma paskami. Kiedy obierzemy już ich formę, wówczas należy dalej kierować się wszystkimi zasadami stosowanymi podczas wyboru klasycznego obuwia. Jedną z najważniejszych rzeczy jest wybranie butów dobrych jakościowo, a tu najlepiej sprawdzi się skóra licowa. Zwykle nie poleca się kupowanie butów ze skór lakierowanych, lepszą wersją są te, wykonane ze skóry zamszowej.

Buty monki: skóra licowa czy zamsz?

Warto również zastanowić się, w jakich warunkach będziemy używać buty monki. Jeżeli mieszkamy w miejscach szczególnie wilgotnych, wówczas buty ze skóry zamszowej bardzo szybko mogą ulec zniszczeniu. Niestety, ale zamsz źle znosi np. wilgoć i wówczas bardzo szybko się starzeje. Poza tym nawet ten najlepiej zaimpregnowany, nie będzie tak odporny na przemakanie, jak buty wykonane ze skóry licowej. Jeżeli zależy nam na tym, aby buty posłużyły nam przez kilka sezonów, skóra licowa będzie idealna.

Jeżeli nie mamy jeszcze eleganckich butów i monki buty są naszymi pierwszymi, wówczas zawsze poleca się wybór tych w kolorze ciemnobrązowym. To jeden z najbardziej uniwersalnych kolorów obuwia.