Porządne ubranie musi być tak samo ładne, jak i funkcjonalne. Jest to szczególnie ważne w przypadku odzieży wodopodornej, czyli odzieży bardziej technicznej i specjalistycznej, od której oczekuje się spełniania konkretnej funkcji. W tym przypadku będzie nią odpowiednie zabezpieczanie ciała i ubrań przed przemoczeniem. Kurtka sama w sobie też nie może przemakać. 

To, co odpowie za ostateczne właściwości ubrania i ich zgodność z oczekiwaniami, to materiał, z jakiego to ubranie zostanie wykonane. Należy zapoznać się z najlepszymi wodoodpornymi tkaninami, aby móc odpowiedzieć na pytanie, jaką kurtkę przeciwdeszczową wybrać, by być z niej w pełni zadowolonym. 

Istota zastosowania membrany

Co prawda w większości przypadków nie tworzy ona kurtek przeciwdeszczowych w całości, ale służy do ich uzupełniania, tworząc dodatkową zabezpieczającą warstwę, umieszczaną między zewnętrzną tkaniną a wewnętrzną podszewką. Wyróżnia ją charakterystyczna struktura, składająca się z licznych małych (wręcz mikroskopijnych) porów. To materiał wyjątkowy z tego względu, że mimo iż nie przepuszcza on wody, to jednak jest w stanie przepuszczać powietrze, dzięki czemu nie przetrzymuje na sobie potu i skutecznie odprowadza nadmiar pary wodnej.

Kurtki z membraną uzyskują właściwości wodoodporne. Jednocześnie są bardzo komfortowe dla ciała i znakomicie sprawdzają się w trakcie różnych aktywności fizycznych, albowiem potrafią „oddychać”, czyli przepuszczać parę wodną. Zapewniają wysoki poziom komfortu. Właśnie z tego względu membrany używa się już niemalże we wszystkich sportowych kurtkach przeciwdeszczowych, mimo iż nie jest ona jakąś szczególnie nowoczesną technologią, albowiem po raz pierwszy zagościła w odzieży męskiej już w latach sześćdziesiątych.

Nieśmiertelny ortalion

Czasem natomiast nie warto rozglądać się za jakimiś nietypowymi i super nowoczesnymi rozwiązaniami, jeżeli to, co zostało stworzone lata temu i przetestowane przez miliony ludzi na całym świecie, w zupełności spełnia nadane temu funkcje. A tak właśnie dzieje się z ortalionem. Każdy chyba kojarzy wykonywane z niego komplety dresów, w których niegdyś wszyscy ćwiczyli na lekcjach wychowania fizycznego, podczas gdy ortalion można też wykorzystać w roli doskonałej zewnętrznej warstwy dla męskich kurtek przeciwdeszczowych. Jest on tkaniną nieprzemakalną. Ma więc właściwości nie tyle wodoodporne, co wodoszczelne, bo tej wody w ogóle nie przepuszcza.

Ortalionowa kurtka męska o granatowym lub ciemnoszarym kolorze to świetny wybór na dłuższą pieszą wędrówkę albo nawet wypad w Bieszczady. Upodobali ją sobie zwolennicy plenerowych aktywności. Ortalion zmienił swoje oblicze i na przestrzeni lat zyskał znacznie bardziej nowoczesny wizerunek, a przy tym występuje w szerokiej gamie kolorystycznej i jest łatwy w pielęgnacji, a na dodatek odporny na spieranie i bardzo wytrzymały.

Uwaga na poliester

A jak wybrać kurtkę przeciwdeszczową męską, jeżeli na co dzień raczej nie chce się jej używać, a potrzebuje się jej wyłącznie na wyjazd i dlatego też nie zamierza się przeznaczać na nią zbyt dużych pieniędzy? Osoby postawione w tej sytuacji mogą nabrać ochoty na rozejrzenie się za jednorazowymi płaszczykami lub kurtkami w podobnym stylu. Odzież z tej kategorii można kupić w każdym sklepie sportowym, kiosku przy górskim szlaku czy nawet supermarkecie, a kosztuje ona grosze, bo zwykle nie więcej niż kilkanaście złotych.

Niestety jednorazowe płaszczyki i kurtki wykonywane są ze sztucznych materiałów najgorszego sortu, które być może są w stanie ochronić człowieka przed deszczem, jednakże to nie oznacza, że ochronią go przed przemoknięciem, albowiem w takiej foliowej kurtce każdy zawsze zacznie bardzo szybko się pocić. Jest to natomiast nie tylko niekomfortowe, ale wręcz niebezpieczne. Naprzemienne wyziębianie i przegrzewanie ciała to sytuacja zdecydowanie ryzykowna dla zdrowia. A jako że ze zdrowiem nie ma żartów, jeżeli chce się mieć porządną kurtkę przeciwdeszczową męską, trzeba postawić na jej znacznie wyższą jakość, zamiast sięgać po zwykły plastik.