W Europie zmiana obuwia przy wejściu do domu (od XV wieku) była sprawą życia i śmierci. Odpady, które zazwyczaj wylewano bezpośrednio na ulicę, stały się źródłem śmiertelnych zakażeń. XXI wiek odniósł również sukces w kwestii chorób. Chociaż dzięki temu postępowa Ameryka uruchomiła masowy program „shoes-off”, którego głównym celem było zachęcenie ludzi do pozostawiania butów wierzchnich przed drzwiami, po wejściu do domu, oraz do noszenia kapci. Dziś trudno sobie wyobrazić dom (przede wszystkim w naszym kraju) bez przytulnych, miękkich, milutkich butów domowych. Przez cały dzień stoją w progu, czekając na właściciela. Aby wieczorami dać relaks stopom zmęczonym ulicznym obuwiem, a rano otulić je delikatnym ciepłem.

Jakie są kapcie?

Kapcie damskie obecnie są elementem obowiązkowym pod względem stylu i mody. Chociaż przyjemniej jest dzielić kapcie na męskie, damskie i dziecięce. A różnica w kolorze, wystroju i wielkości daje im do tego prawo.

kapcie damskie

Zmiana butów na kapcie to kwestia zdrowia i higieny

XXI wiek to czas postępu technologicznego, chemii, kurzu i konsumpcjonizmu wobec natury, ludzi i technologii. W tym wszystkim kwestia zmiany obuwia po raz kolejny zostaje podniesiona do rangi bardzo ważnej. Oto tylko kilka przekonujących przykładów:

W Kalifornii przeprowadzono kiedyś eksperyment polegający na zbadaniu kurzu domowego w domu farmera, który nie miał w zwyczaju zdejmowania butów na zewnątrz. W pyle znaleziono ponad 22 różne pestycydy. A to jest notorycznie złe dla zdrowia dorosłych, a dla małych dzieci (w tym tych w łonie matki) śmiertelne!

W innym badaniu znaleziono cząsteczki bruku, ołowiu (prowadzi do demencji, choroby nerwów), rtęci w domach, w których ludzie są leniwi, aby zdjąć buty. Substancje te gromadziły się przez lata między kępkami dywanów i powoli zabijają ich właścicieli. A wyobraź sobie maluchy, które uwielbiają bawić się na podłodze… Zaburzenia układu odpornościowego, opóźnienia rozwojowe, astma – a to tylko wierzchołek góry lodowej.